Toyota med i Le Mans
Det nye laget, med base hos Toyota Motorsport GmbH (TMG) i Køln, akter å debutere den 5. mai i sekstimers-løpet på Spa-Francorchamps. Dette er andre runde i årets FIA World Endurance Championship.
TOYOTA har intensjoner om å delta med 2 stk TS030 HYBRID-biler i det påfølgende 24-timersløpet på Le Mans den 16. og 17. juni 2012. Deltagelse i flere løp er enda ikke bekreftet.
Førerstallen teller per i dag Alex Wurz, Nicolas Lapierre og Kazuki Nakajima. Disse skal delta med en av bilene. Det er forhandlinger i gang med førere til den andre bilen. I tillegg er italieneren Andrea Caldarelli engasjert som juniorkjører.
TS030 HYBRID tar opp arven etter de to ikoniske bilene TS010 og TS020, biler som kunne feire suksess med plasseringer på seierspodiet i Le Mans på 1990-tallet. TS er en forkortelse for Toyota Sport.
TOYOTA er første fabrikklag som deltar i FIA World Endurance Championship med et hybridsystem, noe som understreker pionerinnsatsen når det gjelder hybridteknologi. TOYOTA har solgt over 3,5 millioner hybridbiler over hele verden.
THS-R (TOYOTA Hybrid System- Racing) er utviklet for maksimal ytelse og består av en helt nyutviklet selvpustende 3,4 liters V8 i kombinasjon med hybrid-drivverk med kondensator-lagring. Sistnevnte er utviklet av TOYOTAs samarbeidspartner Nisshinbo.
TS030 HYBRID tester ut en frontmontert elmotor utviklet av Aisin AW og en hekkmontert elmotor konstruert av lagets offisielle samarbeidspartner DENSO. TOYOTA Motorsport GmbH vil bruke tiden fram til debuten på Spa til å evaluere bilen under det gjeldende regelverket fra FIA. Dette regelverket spesifiserer en maksimal regenerering av kraft til 500 kJ mellom oppbremsinger og er begrenset til to hjul.
I likhet med TOYOTAs hybride standardbiler blir energi fra oppbremsning tatt vare på.. TOYOTA TS030 HYBRID kan kjøres på ren elektrisk drift, med null drivstofforbruk og ingen utslipp.
Chassiset er utviklet og produsert hos TMG. Det er helt framstilt i karbonfiber og danner stammen på den komplette bilen som ble rullet ut på Paul Ricard-banen første gang den 11. januar i år.
Under en lukket prøvekjøring, der TS030 tilbakela flere hundre kilometer på den franske banen, inklusive flere timer i mørket, imponerte bilen med høy hastighet og god pålitelighet til å være så tidlig i utviklingsprogrammet.
Alex Wurz og Nicolas Lapierre førte bilen under de innledende testene på Paul Ricard, assistert av den 30 år gamle japanske føreren Hiroaki Ishiura. Ishiura er kandidat til en av de ledige plassene i bil nummer to.
Samarbeidspartnere i TOYOTA’s FIA World Endurance Championship-satsingen er ZENT, Aisin, Nippon Steel, Takata, Toyoda Gosei og Michelin.
Yoshiaki Kinoshita, Team President:
- Selvsagt ønsker vi veldig gjerne å vinne Le Mans, det er jo drømmen for alle deltakerne. Men vi er realistiske, og vi vet at vi trenger å både utvikle laget og bilen, og vi trenger å lære for å kunne hevde oss i en særdeles tøff konkurranse. Målet i år er å vise fram hvor sterk bilen er, spesielt THS-R- drivlinjen. Hybrid er en kjernevirksomhet for TOYOTA, så det er viktig å kunne demonstrere dette i motorsportmiljøet. Vi ønsker å vise at det kan være et konkurransefortrinn, både med tanke på rundetider og drivstoffeffektivitet. Alle som er involvert, både hos TMG og hos Motor Sport Division i Japan, har nedlagt hardt arbeid for å komme dit vi er i dag, og vi er veldig opprømte over å kunne vise oss fram på racingbanen igjen.
Pascal Vasselon, Technical Director:
- De to viktigste konkurranseparameterne knyttet til vår TS030 HYBRID er aerodynamikken og det hybride drivverket. FIA’s regelverk tillater at vi ”gjenvinner” energi under oppbremsing for så å frigjøre denne under akselerasjon. Hvilket i seg selv kan vise seg i form av raskere rundetider. Et hybridsystem innebærer en fordel i drivstofforbruk på alle trinn i konkurransen, og er i høyeste grad relevant teknologi. Dette er vi særdeles spente på å kunne bringe på banen i konkurransesammenheng. En annen sentral faktor i vårt utviklingsarbeid er aerodynamikken. Utviklerne hos TMG har arbeidet intens for å oppnå et funksjonelt aerodynamisk konsept. I dette arbeidet har vi kunnet trekke på det ypperste når det gjelder vindtunneltesting så vel som CFD. De positive tilbakemeldingene vi fikk under ”roll out”-testen gir oss et meget godt grunnlag for å arbeide videre i samme spor de nærmeste ukene.
Hisatake Murata, Hybrid Project Leader:
- TOYOTA har arbeidet med hybridsystemer med tanke på motorsport i flere år, og vi har hatt betydelig framgang i arbeidet. Nå føler vi oss modne til å vise fram teknologien i den ypperste testen: 24 timers løpet på Le Mans. Å integrere et hybridsystem betyr selvsagt en større utfordring enn med et ”konvensjonelt” system. Vi har arbeidet tett sammen med partnere som DENSO, Aisin AW og Nisshinbo for å utvikle THS-R. Teknologien vil bli brukt til å gjenvinne inntil 500kJ mellom oppbremsingene, energi som kan brukes via enten frontmotoren eller hekkmotoren. TOYOTA’s hybrid- teknologi har allerede vunnet et 24 timers løp; Tokachi 24H i 2007. På så sett bringer vi nå den seneste utviklingen av THS-R til global motorsport. Vi erkjenner at dette er en betydelig utfordring teknologisk, men vi er godt forberedt.
Alex Wurz:
- Det var kult å kjøre TS030 HYBRID for første gang. Bare det å kunne kjøre ut av depot med elektrisk kraft virker særdeles fremtidsrettet. Når du slipper clutchen og forbrenningsmotoren slår inn, er det som om en gammel venn har vendt tilbake! Da vi la om til slicks, kunne jeg føle at bilen har betydelig veigrep, så jeg tror vi har et godt grunnlag, og jeg tror vi kan utvikle dette til en virkelig rask bil. Jeg er svært fornøyd, men av natur er jeg også analytisk, så derfor mener jeg det er en del arbeid som gjenstår. Det er virkelig godt å få arbeide med alle mekanikerne og ingeniørene: TOYOTAs racing team er virkelig internasjonalt og de arbeider godt sammen. Jeg føler meg komfortabel i laget fordi de er usedvanlig profesjonelle, helt klart.
Nicolas Lapierre:
- Førsteinntrykket mitt fra ”roll-out”-testen var positiv: Chassiset er virkelig avansert, og hybridsystemet fungerer meget godt. TS030 HYBRID har god styrerespons kombinert med en imponerende ”down-force”, som gir en god følelse for føreren. Den er fullstendig forskjellig fra alt annet jeg har kjørt, fordi filosofien bak bilen er annerledes. ”Roll-out”- testen var lovende, og vi noterte oss bilens potensiale på flere områder. Vi har masse arbeid å gjøre, men jeg tror vi har en sterk pakke. Vi har jo startet med ”blanke ark”, så utfordringen er spennende.
Kazuki Nakajima:
- Jeg kan nesten ikke vente på å få anledning til å kjøre TS030 HYBRID for første gang. Jeg snakket med Alex og Nicolas under den første testen, og det er tydelig at den har stort potensial. Jeg har tilbrakt mye tid i TMG’s kjøresimulator, så jeg har lært bilen og banen å kjenne via den virtuelle verden. Nå er det på tide å kjøre den i virkeligheten. Dette er en stor mulighet for meg og jeg ser virkelig fram til å oppleve erfaringen med å delta i FIA World Endurance Championship for TOYOTA Racing. Å komme tilbake til Le Mans med hybridteknologi er en stor utfordring for TOYOTA, men det betyr også en reel mulighet for alle førerne, og jeg håper at min erfaring fra Super GT vil ha betydning. Det er en storartet følelse å være involvert i dette prosjektet, og jeg er virkelig motivert for denne sesongen.
|
Tekniske spesifikasjoner |
|
|
Modellbetegnelse |
TS030 HYBRID |
|
Klasse |
Le Mans Prototype (LMP1) |
|
Karosseri |
Kompositt karbonfiber |
|
Frontrute |
Polycarbonat |
|
Gearboks |
Tverrstilt 6-trinns seksvensiell |
|
Gearhus |
Aluminium |
|
Drivaksler |
Constant velocity tripod plunge-joint drivaksler |
|
Clutch |
Multidisc |
|
Differential |
Låsbar mekanisk av viscosetype |
|
Hjuloppheng |
Double wishbone, pushrod-system uavhengig frame og bak |
|
Fjærer |
Torsion bars |
|
Anti roll bars |
Framme og bak |
|
Styring |
Hydraulisk assistert |
|
Bremser |
Tokrets hydraulisk, mono-block light-alloy brake calipers front and rear |
|
Bremseskiver |
Ventilerte karbon frame og bak |
|
Felger |
Magnesium smidde |
|
Hjul foran |
14.5 x 18 inch |
|
Hjul bak |
14.5 x 18 inch |
|
Dekk |
Michelin radial |
|
Dekkdim foran |
36/71-18 |
|
Dekkdim bak |
37/71-18 |
|
Lengde |
4650mm |
|
Bredde |
2000mm |
|
Høyde |
1030mm |
|
Drivstofftank |
73 liter |
|
Drivverk |
TOYOTA HYBRID System - Racing (THS-R) |
|
Forbrenningsmotor |
90° V8 normally aspirated engine |
|
Drivstoff |
Bensin |
|
Motorvolum |
3.4l |
|
Ventiler |
4 |
|
Restriktor |
1 x 43.3mm |
|
Kondensator |
Nisshinbo |
|
Fremre Hybrid Motor |
Aisin AW |
|
Bakre Hybrid Motor |
DENSO |
TOYOTA Racing i FIA World Endurance Championship:
TOYOTA deltok første gang i FIA World Endurance Championship I 1983. Dette markerte starten på et langt engasjement i langdistanse-racing som også omfattet flere utgaver av 24- timersløpet på Le Mans. TOYOTA- biler har deltatt i Le Mans 13 ganger med totalt 36 ulike biler. TOYOTA har vært på podiumet tre ganger, alle har vært 2. plass. TOYOTA har endt opp blant de seks beste ni ganger. I kvalifiseringer har TOYOTA oppnådd fire ganger i første startrekke, inklusive en “pole position”. I 2012 vil TOYOTA vende tilbake til langdistanseløp med en LMP1 (Le Mans Prototype 1)- klasse bil, TS030 HYBRID, i utvalgte løp. Chassiset er utviklet og blir bygget av TOYOTA Motorsport GmbH, der laget er basert. TMG er den tidligere basen for TOYOTAs World Rally Team og Formula 1 fabrikkteam, og var ansvarlig for design og drift av TOYOTA’s TS020 (GT1) Le Mans- bil 1998- 99. TMG har ulike oppgaver som fabrikkbase for motorsportengasjement og den nyetablerte funksjon som serviceinstitusjon for High Performance Engeneering ovenfor tredjepart, såvel som for TOYOTA- familien.
Øvrig mediakontakt:
Alastair Moffitt, Marketing & Communications Manager: +49 2234 1823 5543 eller alastair.moffitt@toyota-motorsport.com
For mer informasjon og flere høyoppløslige bilder se også www.toyotahybridracing.com (fra 25. januar).


